Policjant przypomniał uczniom o bezpieczeństwie podczas ferii - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

Policjant przypomniał uczniom o bezpieczeństwie podczas ferii

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaks w domu i na świeżym powietrzu. Aby ferie były bezpieczne i mile wspomniane policjanci z zamojskiej policji prowadzili spotkania z uczniami w szkołach koncentrując się na przekazaniu dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, jak co roku funkcjonariusze zamojskiej komendy odwiedzali dzieci i młodzież w szkołach. Uczestnicy z wielkim skupieniem słuchali porad na temat zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia.

W szkole podstawowej w Miączynie profilaktyk z zamojskiej komendy przestrzegał młodzież przed zabawami na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz nieodpowiedzialnym zjeżdżaniu sankami z górek w miejscach niebezpiecznych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Przypomniał, że na łyżwach można jeździć tylko na wyznaczonych lodowiskach, a jeżdżąc na nartach należy wybierać stoki dostosowane do własnych umiejętności.  Do dzieci, które w czasie ferii wyjadą na zorganizowany wypoczynek apelował o to, aby nie oddalali się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, pilnowali swoich rzeczy oraz nie zabierali z domu wartościowych przedmiotów z uwagi na to, że w ferworze zabawy łatwo można je zgubić.

W związku z tym, że nie wszystkie dzieci wyjadą na zorganizowany wypoczynek policjanci poruszali również tematykę związaną z prawidłowym zachowaniem w domu i poza nim bez opieki rodziców. Informowali , że nie wolno przyjmować od obcych osób jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalać się z obcym z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Przebywając w domu podczas nieobecności rodziców zawsze należy zamykać dom na klucz i nie otwierać drzwi nieznajomym. Uczulał, aby nie bawić się ogniem, prądem i wodą. Ponadto zwracano  uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach i chodnikach, zachęcano do ich używania elementów odblaskowych. 

W trakcie spotkania nie zabrakło informacji związanych z problematyką bezpiecznego korzystania z Internetu i zjawiska przemocy w sieci. Policjant mówił również o zagrożeniach jakie niesie ze sobą beztroskie publikowanie w sieci zdjęć i informacji na swój temat. Przestrzegał przed eksperymentowaniem z wszelkiego rodzaju używkami, w tym "dopalaczami" uświadamiając młodzieży jak ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia niesie ze sobą nawet jednokrotny kontakt z tymi substancjami.

Uczniowie w czasie spotkania wykazali się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i chętnie odpowiadali na pytania policjanta, który na zakończenie życzył wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.
D.K-B.