Nietrzeźwość i nadmierna prędkość przyczyną wypadku na DK-17 - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

Nietrzeźwość i nadmierna prędkość przyczyną wypadku na DK-17

Data publikacji 24.03.2019

30-latek z gm. Tomaszów Lubelski kierował fordem mając w organizmie ponad promil alkoholu. W Łabuńkach Pierwszych stracił panowanie na samochodem i doprowadził do jego dachowania. W wyniku wypadku 18-letnia pasażerka doznała obrażeń ciała. Okoliczności i szczegółowy przebieg zdarzenia wyjaśniają policjanci z zamojskiej komendy.

Do wypadku doszło około godz. 2:00 w sobotę na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Łabuńki Pierwsze. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 30-latek z gm. Tomaszów Lubelski kierując fordem nagle stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu doprowadzając do dachowania samochodu. Samochód "przekoziołkował" i będąc z powrotem na kołach skończył jazdę na pasie drogi. Z obrażeniami ciała do szpitala została przewieziona 18-letnia pasażerka.
 
Przyczyną wypadku była najprawdopodobniej nadmierna prędkość z jaką poruszał się 30-latek, niedostosowana do warunków jazdy oraz stan psychofizyczny w jakim się znajdował. Policyjne badanie trzeźwości wykazało bowiem, że kierujący fordem był pijany. W organizmie miał ponad promil alkoholu. Został przewieziony na komendę i po wykonanych czynnościach osadzony w policyjnym areszcie. W czasie, gdy na miejscu zdarzenia pracowały służby ruch na DK-17 odbywał się wahadłowo.
 
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną do 2 lat pozbawienia wolności. Kodeks przewiduje również odpowiedzialność - do 3 lat pozbawienia wolności, za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała. Jeżeli dodatkowo sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości, sąd może zaostrzyć karę. ponadto w stosunku do pijanego sprawcy wypadku poza karą sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów.
D.K-B.