Zażywając dopalacze można stracić zdrowie, a nawet życie - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

Zażywając dopalacze można stracić zdrowie, a nawet życie

Do rozpoczęcia wakacji zostało kilkanaście dni. W szkołach uczniowie myślą o wypoczynku, a policjanci intensywnie pracują prowadząc spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat zagrożeń oraz sposobów ich unikania. Zachęcają do spędzania wolnego czasu w sposób zdrowy, kreatywny, z dala od narkotyków, dopalaczy i innych używek.

Czerwiec jest miesiącem bardzo intensywnej profilaktycznej pracy policjantów z zamojskiej komendy. W tym czasie mundurowi spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkolną informując o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać spędzając czas poza domem, na koloniach czy obozach, gdzie nie ma rodziców, a jedynie wypoczynek i dobra zabawa. Szczególny nacisk kładą na uświadamianie uczniom zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy i narkotyków. Spotkania z rówieśnikami, dużo wolnego czasu, chęć przypodobania się i zaistnienia w grupie często są powodami, dla których młodzież sięga po używki.

W czasie spotkań policjanci mówią uczniom o tym, że stosunkowo łatwo dostępne dopalacze, które można zakupić m.in. za pośrednictwem internetu – mogą być bardzo groźne, a ich nawet jednorazowe zażycie może skończyć się tragicznie. Uświadamiają młodzieży, że sprzedawcy tego typu substancji kierują się jedynie zyskiem, nie interesują ich skutki uboczne ich zażywania, nie liczą się też z ludzkim życiem. Ostrzegają, że w składzie dopalaczy znajdują się nieznane substancje chemiczne, których toksyczne działanie na ludzki organizm nie jest znane. O tym jak osoba na nie zareaguje dowiaduje się dopiero po ich zażyciu, jednak może być już za późno. Dopalacze to substancje silnie uzależniające powodujące szybkie i nieodwracalne zmiany w organizmie. Ratowanie życia po zażyciu dopalaczy jest dla lekarza bardzo trudne, walczy on bowiem z substancją dokonującą spustoszenia w organizmie, której toksycznego składu nie zna. Niejednokrotnie takie same nazwy dopalaczy mają zupełnie inny skład. To dodatkowo utrudnia ratowanie życia.   

Policjanci apelują o rozwagę i nie uleganie wpływom. Jeśli ktoś namawia do zażycia dopalaczy należy stanowczo odmówić. Jeśli wiemy, że ktoś zamierza zażyć tego typu substancje należy natychmiast reagować dzwoniąc na numer alarmowy. Ten telefon może uratować życie.

D.K-B.