Zachowaj trzeźwość na drodze! - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

Zachowaj trzeźwość na drodze!

W weekendową noc na terenie powiatu zamojskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych, które spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Tym razem uczestnicy zdarzeń mieli szczęście i nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Czekają ich jedynie konsekwencje prawne. Jednak prowadzenie pojazdu po wypiciu alkohol może skończyć się tragicznie. Dlatego też apelujemy o rozsądek i trzeźwą jazdę.

W sobotę tuż przed godziną 24 dyżurny zamojskiej Policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Z ustaleń mundurowych wynika, że kierujący pojazdem marki Audi mieszkaniec gminy Miączyn, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i doprowadzi do dachowania pojazdu. Jeden z czterech pasażerów z audi, 24-letni mieszkaniec gminy Miączyn, został przewieziony do szpitala. Na szczęście po przeprowadzonych badaniach okazało się, że w wyniku zdarzenie nie odniósł obrażeń. Jednak ze szpitala nie trafił do domu. Z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia oraz zaistniałe okoliczności noc spędził w zamojskim Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Jak się okazało, nie tylko pasażerowie audi byli nietrzeźwi, również 19-letni kierowca w organizmie miał ponad pół promila alkoholu

Tej samej nocy, po godzinie 3 dyżurny otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Majdan Wielki samochód wjechał w ogrodzenie. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Pojazd marki BMW zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Ze wstępnych ustaleń Policji wynika, że pojazdem należącym do 40-latki z Zamościa kierował jej 21-letni syn. Badanie stanu trzeźwości wykazało, iż w organizmie młody mężczyzna miał ponad promil alkoholu. Od 21-latka pobrano krew do badań retrospektywnych.

Zamojska Policja apeluje! Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, ale również i przede wszystkim zagrożenie dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że przewożąc pasażerów jesteśmy za nich odpowiedzialni. A jadąc na „podwójnym gazie” i w dodatku z pasażerami wykazujemy się totalnym brakiem wyobraźni oraz lekceważeniem przepisów prawa a w szczególności lekceważeniem ludzkiego zdrowia i życia. Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu zaburzeniu ulega umiejętność spostrzegania rzeczywistości, szybkiego reagowania oraz koncentracji.

Jeżeli widzimy, że ktoś bezmyślnie wsiada za kierownicę po wypiciu alkoholu nie bądźmy obojętni, reagujmy. Nasza postawa może uratować komuś życie.

D.K-B