Uciekał z kontrabandą i chciał przekupić policjantów - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

Uciekał z kontrabandą i chciał przekupić policjantów

Data publikacji 02.02.2017

Do policyjnego aresztu trafił wczoraj 63-letni kierowca samochodu m-ki Citroen Xara, który najpierw chciał przekupić policjantów podczas kontroli drogowej, a następnie próbował uciec mundurowym. Chwilę później został zatrzymany przez drugi patrol drogówki. Okazało się, że powodem ucieczki była kontrabanda. Kierujący przewoził ponad 5,5 tys. paczek bezakcyzowych papierosów. Tym razem w zamian za odstąpienie od zatrzymania oferował policjantom połowę towaru. 63-latek został zatrzymany, za swoje postępowanie odpowie przed Sądem. Za próbę przekupstwa funkcjonariuszy grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj przed południem na ul.1-go Maja w Zamościu policjanci drogówki zatrzymali samochód m-ki Citroen Xara. Kierującym okazał się 63-letni mieszkaniec województwa łódzkiego. Powodem kontroli było przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h. W trakcie sprawdzania dokumentów okazało się, że numery widniejące na tablicach rejestracyjnych nie zgadzają się z dowodem. Gdy mundurowe zażądały wyjaśnień, 63-latek zaproponował im 100 zł w zamian za odstąpienie od czynności. Policjantki poinformowały, że jest to przestępstwo, wówczas kierowca wcisnął pedał gazu i odjechał. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez drugi patrol drogówki w miejscowości Sitaniec.

Okazało się, że powodem ucieczki była kontrabanda. Na tylnym siedzeniu oraz w bagażniku kierowca przewoził ponad 5,5 tys. paczek bezakcyzowych papierosów. Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków w tym przypadku wyniosło ponad 120 tys. zł. Tym razem 63-latek w zamian za załatwienie sprawy oferował mundurowym połowę przewożonego towaru. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, stracił również prawo jazdy. Nielegalne wyroby tytoniowe zostały zabezpieczone, a samochód odholowano na policyjny parking.

Zgodnie z kodeksem karnym za usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom publicznym w zamian za naruszenie przepisów prawa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

D.P.