"Dzień Odblasków" w Zamościu - Aktualności - KMP Zamość

Aktualności

"Dzień Odblasków" w Zamościu

Data publikacji 28.01.2017

Dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w powiecie zamojskim policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzień Odblasków” od środy do piątku zachęcali do noszenia elementów odblaskowych rozdając opaski i zawieszki.

Głównym założeniem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przypominali, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W obecnej porze roku elementy odblaskowe nabierają szczególnego znaczenia. Warunki pogodowe - długie, ciemne popołudnia oraz poranki, mgły i opady nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci zachęcali, aby noszenie elementów odblaskowych stało się nawykiem i aby nosić je zawsze i wszędzie, również w terenie zabudowanym. Przekonywali, że bezpieczeństwo na drogach zależy również od nas samych.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. Odblaski powinny być noszone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Najlepiej umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. W ramach działań policjanci zamojskiej drogówki rozdali kilkadziesiąt opasek odblaskowych, a dla kierowców również zawieszek zapachowych.

D.P.

 

  •